Yeme İçme Eğlence Yeme İçme Eğlence

Bulgaristan Mutfağı

BANSKO’DA NE YENİR

Bansko’da dünyanın çeşitli ülke mutfaklarından yemekler yenebiliyor. Elbette daha yerel lezzetleri deneyimlemek isteyenler için de imkânlar bulunuyor. Bulgar mutfağı hakkında fikir sahibi olabilmek için özellikle et ürünlerinin tadına bakılabilir. Farklı pişirme teknikleriyle hazırlanan etler arasında av hayvanları da mönülerde bulunuyor. Ülkeye özgü salata çeşitleri, hamur işi yemekler ve sebzelerle hazırlanan çeşitli soslar da tercih edilebilir. Bulgaristan’ın en çok tanınan iki uluslararası lezzetleri ise bir tür kaşar çeşidi olan “Kaşkaval” ve yerel “Mavrud” türü üzüm çeşidinden hazırlanan şaraplar. 

Bulgaristan köklü ve çok kültürlü geçmişi ile derin bir birikimin sahibi. Osmanlı, Roma ve Bizans geçmişi ile oldukça otantik ve katmanlı bir yapıyı temsil eden ülkede Bulgarlar hem kültürel alanda hem de edebi, siyasi ve mutfak alanında kendine has butik ve özgün bir denge kurmaya başarmış.

Bir ülkenin mutfağı ve sofra kültürü o ülkeyi tanıyabilmek için önemli bir ipucu. Bulgarların sahip olduğu uzun sofra ve sohbet kültürü, aperatiflerde görülen lezzet ve beğeni ülke mutfağı hakkında bilgi edinmeyi sağlayor. Ayrıca Bulgar mutfağının sahip olduğu titizlikle inşa edilmiş hassas denge ise tatilcilerinin tüm damak zevkine derin bir perspektif kazandırıyor. Bulgaristan mutfağı et, sebze ve süt ürünleri üzerine evrensel beğenilerle şekillenmiş bir mutfak. Özellikle küresel ölçekte ün salan Bulgar peynirleri ülkenin yeme içme dünyasının uluslararası temsilcisi konumunda bulunuyor. Aynı şekilde çok çeşitli av hayvanlarından oluşan zengin menüler de damak tadına yeni boyutlar ekliyor.

Bulgaristan kış turizmi ve Bulgaristan kayak merkezleri arasında ilk sıralarda yeralan Bansko'da dünya lezzet birikimin en incelikli örneklerinin lezzetine bakılabiliyor. Tatil merkezi, yeme ve içme seçenekleri ile gastro turistler için de vazgeçilmez bir adres olmaya aday...

Rezervasyon


Bansko Kayak  | Bansko Turları |  Bulgaristan Vizesi  |  Hakkımızda  |  İletişim

 

© 2015 banskokayak.com! Terms of Use and Privacy Policy.