Bansko Turları Bansko Turları

Bansko Kayak

Tatil yaz mevsimine mahsus değil diye düşünenleri Bulgaristan’da kayak keyfine davet ediyoruz. Bulgaristan’ın bir numaralı kayak merkezi ve Avrupa’nın en iyi kayak pistlerinden biri olan Bansko Kayak Merkezi’nde oldukça keyifli ve bir o kadar da ekonomik bir kış tatili geçirmek mümkün.  

Pirin Dağları'nın eteğinde, milli park içerisinde bulunan Bansko Kayak Merkezi, çok sayıda geniş ve zorluk derecesine göre ayrılmış kayak pistleri ile çam ormanlarının ferah havasını ve kayak keyfini bir arada sunuyor. Bol seçenekli konaklama, eğlence mekanları ve zengin mutfak kültürü ile Bansko Kayak Merkezi, kayağın zengin sporu olduğu tabusunu yıkıyor. 

2015 Kış Olimpiyatları adaylığı için hazırlanan ve pistleri onaylı olan Bansko Kayak Merkezi, Uludağ’ın 15 katı uzunlukta kayak pistlerinde Uludağ’ın 4’te biri fiyatına kış tatili olanağı sağlıyor. Uçakla bir saatte, kara yolu ile 6-8 saatte ulaşılabilen Bansko Kayak Merkezi, Türkiye’ye yakın konumu nedeniyle de ayrı biz cazibeye sahip. 

Bansko Kayak Merkezi’nde harika bir kış tatili yapmaya karar verdikten sonra seyahat işlemlerine başlıyoruz. 
Bulgaristan’da bulunan Bansko Kayak Merkezi’ne gitmek için öncelikle Bulgaristan vizesi almak gerekiyor. Bulgaristan Schengen vizesi ile de giriş olanağı sağlıyor. Ancak, Schengen vizesinin kabarık evrak listesi ve uzun işlem süreleri oldukça zahmetli olduğu için Bansko Kayak Merkezi’nde yapılacak tatile daha kısa sürede ulaşmak için Bulgaristan vizesi alınması tavsiye ediliyor. Vize işlemlerini kısa sürede tamamladıktan sonra en uygun tur seçeneği ile Bansko’ya doğru yola çıkabilirsiniz.

Bansko Kayak Pistleri

Bansko Kayak Merkezi’nde bulunan kayak pistlerinin uzunluğu yaklaşık 70 kilometre ve her zorluk derecesinde pistler bulmak mümkün. 

Gondol’a binip kayak pistlerine ulaşmadan önce Bansko Ski Pass alnması gerekiyor. Bu geçiş kartı, kayak yapılmak istenen süreye göre; yarım günlük, bir günlük veya bir haftalık süreler için farklı seçenekleri bulunuyor. 

Chalin Valog: Gondol’a bindikten 15 dakika sonra ara istasyonda inerek çok kolay bir şekilde iki kayak pistinin bulunduğu Chalin Valog bölgesine ulaşabilir veya 30 dakikalık Gondol yolculuğunu tamamlayıp bu bölgeye kayarak inilebiliyor.

Banderashka Pollyanna: Restoran ve kafelerin bulunduğu bu bölgede ayrıca 7 kilometrelik bir kayak pisti de kullanılabiliyor. Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu bölgede hem kayak yapmaya hem nefeslenmeye hem de fotoğraf çekmeye uygun.

Tomba: Avrupa’nın en iyi "siyah" renkli, yani en zor seviyedeki pistlerinden biri sayılan Tomba, 2012 Erkekler Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapmasından dolayı dünya şampiyonlarını ağırlamasıyla tanınıyor. İsmini dünyaca ünlü İtalyan kayakçı Alberto Tomba'dan alan şampiyonların pistinde kaymanın keyfine her yönüyle çıkarılabiliyor.  

Shiligarnika: Orta zorluktaki kayak pistlerinin bulunduğu bu bölgede ayrıca retoran ve kafelerde keyifli zaman geçirme imkanı da bulunuyor.  

Plato: Bansko kayak pistlerinin en yüksek olanları Plato bölgesinde yer alıyor. Bu bölgede tam 16 kilometrelik kayma imkanı sunuyor.

Bansko Konaklama ve Eğlence

Bansko’da her zevke ve her bütçeye hitap edecek otel, apart ve pansiyon bulunabiliyor. Bansko’da Türkiye’deki kayak merkezlerinin aksine şehir ve oteller ayrı bölgelerde bulunuyor. Kayak pistlerine gitmeden önce manzaranın keyfinin çıkartılabileceği 30 dakikalık bir gondol seyahati misafirleri bekliyor. Bansko Kayak Merkezi’ne kolayca gitmek için Gondol’a yakın olan otellerin tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Eğer konaklama yeri Gondol’a uzak ise de otellerin belirli saatlerde sunduğu servis hizmetlerinden yararlanılabiliyor. 

Bansko, kayak pistlerinin yanı sıra yemek ve eğlence konusunda da oldukça zengin ve ekonomik seçenekler sunuyor. Gondol çevresinde çok sayıda restoran, casino ve bar bulunabiliyor. Renkli eğlence kültürü ve Bulgar mutfağının özel lezzetlerini birarada sunan mekanlar ise tatili daha da keyifli bir hale getiriyor.

Rezervasyon


Bansko Kayak  | Bansko Turları |  Bulgaristan Vizesi  |  Hakkımızda  |  İletişim

 

© 2015 banskokayak.com! Terms of Use and Privacy Policy.