Bansko Pistleri Bansko Pistleri

Genel Bilgiler

BANSKO PİSTLERİ

Görkemli yamaçlarla çevrili Bansko kayak merkezi, 75 kilometre uzunluğundaki toplam kayak parkuru ile 1'nci sınıf kalitede sürüş keyfini misafirlerine yaşatmak için kusursuz bir şekilde planlanmış. Bansko pistlerinin her gün fiziksel durumunu denetleyen 14 pist bakım aracı ile zemin sürekli en mükemmel kayak koşullarına hazır durumda tutuluyor. Devlet eliyle işletilen kayak tesislerinden sorumlu teknik ekip sayesinde Bansko pistlerinden karın Aralık ayından Mayıs’a kadar kalkmaması için yoğun teknik önlemler alınıyor. 

Pirin Dağları’nın tam kalbinde bulunan son derece modern bir tatil merkezi olan Bansko Kayak Tesisi, Doppelmayr Gondola aracılığıyla 75 kilometre uzunluğundaki kayak hattı üzerinde rahatlıkla istenilen her piste kayakçıları hızlı bir şekilde ulaştırıyor. 

Bansko, Pirin Dağı’nın görkemli manzarası eşliğinde ve engin masmavi gökyüzünün altında sonsuzluğa açılmanın, tüy kadar hafiflemenin en güzel yolu... Derin karlı yamaçların birinden diğerine atlayarak kaymanın deneyimini yaşamak için adrenalin dolu ekstrem kaymanın zevki en çok Todorka Zirvesi’nde yaşanıyor.

Doğu Avrupa’nın hızla en popüler ve en çekici kış sporları merkezlerinden biri haline gelen Bansko, toplam 22 kilometre uzunluğundaki liftleri sayesinde, istenilen zorluk seviyelerine uygun Bansko pistlerine ulaştırıyor. 

Bansko Kayak Merkezi, Bulgaristan’ın en büyük ve en iddialı kayak merkezleri arasında yerini alırken; Kış Olimpiyatları adaylarından da biri oldu. Avrupalı kayakçıların yeni favorisi olan Bansko, Dünya Kayak Şampiyonu Alberto Tomba’nın da kaymaktan zevk aldığı, şampiyonlara layık bir piste de ev sahipliği yapıyor. Bansko pistleri arasında 2600 metrede bulunan ve Tomba ismiyle anılan "siyah" zorluk seviyesine sahip olan bu pist, hiç şüphesiz en cazibi ancak aynı zamanda bölgenin en zorlu olanı olarak tanımlanıyor. Kendine has karakteristik özelliklerinden dolayı Audi FIS Dünya Alp Kayak Şampiyonası gibi birçok uluslararası yarışa ev sahipliği yapan pistin ünü hızla tüm Avrupa'ya yayılıyor.

Bansko kayak bölgesine son yıllarda 700 milyon Euro’dan fazla yatırım yapıldı. Pistlerinin daha fazla kayakçı için heyecan uyandıran bir kayak merkezine dönüşümü ise 6 mavi, 5 kırmızı ve 2 siyah, toplam 13 farklı zorluk derecesine sahip pistlerle sağlanıyor. 

Bansko Kayak Merkezi Projesine göre otellerle kayak pistleri birbirinden bağımsız iki bölge olarak planlanmış. Bölgedeki oteller 925 ile 950 metre yükseklikte yer alırken, pistler 2000 ile 2600 metre arasında konumlandırılmış. Oteller bölgesinden Bansko pistlerine ulaşım Gondol hattı yardımıyla yaklaşık 30 dakika süren bir seyahatten sonra sağlanIyor.

Bansko'da günlük sınırsız Gondol kullanımı için 55 Leva karşılığında Ski Pass kart alınabiliyor. Yarım günlük kullanıma uygun kart isteyenler ise 42 Leva ücret ödemesi gerekiyor. Yarım günlük kartın geçerlilik süresi 12.30 - 16.00 saatlerinin arasını kapsıyor. Bansko pistlerinin çok ve uzun olması yarım günlük kartla kaymak için yeterli olmayabiliyor. 

Bansko Kayak Merkezi’nde 16 T-Bar, 6 Chairlift ve 1 adet Gondol hizmet veriyor. Ayrıca snowboardcular için özel 8 koltuklu kapalı kabin de bulunuyor. Lift sistemleri sayesinde saatte 14 bin 200 kişiyi taşıma kapasitesi bulunuyor.

Hava koşullarına bağlı olarak, haftada iki kez Bansko pistlerinde saat 18:30 ila 21:30 arası gece kayağı da yapılabiliyor. Snowboardcular için özel olarak düzenlenen Burton Fun Park ise bu branşı sevenler için pek çok ayrıntı sunuyor. 

Bansko kayak pistleri her yaştan kayakçının kullanabileceği şekilde düzenlenmiş. Minik kayakçılar için düzenlenen kayak öğrenme parkı ise ailelerin daha serbest hareket etmesinde yardımcı oluyor. 4-7 yaş arası çocuklar, özel SKI - Oyun ve Kayak Öğrenme Parkı’nda profesyonel kayak eğitmenleri eşliğinde, özel veya grup kurslarında kayak sporu ile tanışabiliyor.

Bansko kayak merkezindeki dünya kayak standartlarına uygun toplam 70 kilometre uzunluğundaki pistlerde çok hesaplı fiyatlara kayak sporu yapılabiliyor. Bansko’nun sunduğu bir diğer avantaj ise tarih, kültür ve doğal güzelliklere kolayca ulaşılabilmesi. Bansko, eşsiz kar kalitesi, her kayak stiline uygun uzun pistleri ve ekonomik Bansko kayak tur fiyatları ile kayak severlere eşsiz fırsatlar sunuyor.

Bansko Pistleri Uzunlukları

BANSKO PİSTLERİ

Tomba-1:  Uzmanlık seviyesinde,  2567 metre
Tomba-2: Uzmanlık seviyesinde, 830 metre

Balkaniada: Orta zorluk seviyesinde, 1792 metre
Chalin Valog Zapad: Orta zorluk seviyesinde, 775 metre
Chalin Valog İztok: Orta zorluk seviyesinde, 1429 metre
Sirna Mogila: Orta zorluk seviyesinde, 2080 metre

Plato Yug:  Kolay seviyede, 1148 metre
Plato Sever: Kolay seviyede,  1015 metre
Shiligarnik: Kolay seviyede, 2047 metre
Todorka: Kolay seviyede, 1690 metre
Stara Pista: Kolay seviyede, 970 metre
Detska Pista: Kolay seviyede, 510 metre
Shiligarnik-2: Kolay seviyede, 2047 metre

Burton Fun Park mevcuttur. Pistlerde sıcak içecek sunulan ski barlar da bulunuyor.

Bansko Pistleri Teknik Bilgi

BANSKO KAYAK PİSTLERİ HAKKINDA

Toplam Pist Uzunluğu: 75 kilometre

En Düşük Pist Yüksekliği: 990 metre

En Yüksek Pist Yüksekliği: 2560 metre

En Uzun Pist Boyutu: 16 kilometre

Pist Zorluk Dağılımı:

  • Kolay (Mavi) - 20 kilometre
  • Orta (Kırmızı) - 24.5 kilometre
  • Zor (Siyah) - 3.7 kilometre

Toplam Lift Sayısı: 16

  • Kabinli Lift – 2
  • Telesiyej – 8
  • Teleski – 4
  • Çocuk – 2

Toplam Lift Uzunluğu: 24 kilometre

Lift Kapasitesi: 24.000 saat/insan

Rezervasyon


Bansko Kayak  | Bansko Turları |  Bulgaristan Vizesi  |  Hakkımızda  |  İletişim

 

© 2015 banskokayak.com! Terms of Use and Privacy Policy.