Bansko Hakkında Bansko Hakkında

Genel Bilgiler

BULGARİSTAN BANSKO KAYAK MERKEZİ

Kış gelince hayat durulur. Mevsimin değişimiyle gelen rüzgâr, soğuk ve kısalan günler, yaz aylarının hareketli anlarına biraz ara verme zamanının geldiğini gösterir. Yine de ilk kar tanesinin toprağa değmesi herkes için kış uykusuna yatma vaktinin geldiği anlamına gelmez. Zira bu değişim artık yükseklere çıkma vaktinin yaklaştığını gösterir. Unutuldukları yerden çıkarılan kayak takımları, yenilenen kışlık elbiseler ve sürekli kontrol edilen hava durumunun tek bir amacı vardır; kış tatili için hazırlık yapma vakti gelmiştir.

Türkiye’de kış tatilini en iyi şekilde geçirmek için pek çok seçenek bulunuyor. Ancak rutinler bir süre sonra yenilik arayışını da gündeme taşıyor. Özellikle kayak yapmak gibi sportif faaliyetler eşliğinde gerçekleştirilen kış tatillerinde yeni bir pist deneyimlemek bu uğraşı seven herkes için cezbedici bir seçeneğe dönüşüyor. Yakınlardaki seçenekler bittiğinde ise artık biraz daha uzaklara bakma vakti gelir.

Son yıllarda kış ayları denince akla gelen ilk yerlerden biri de Bulgaristan’ın Bansko şehri. Türkiye’ye olan yakınlığı ve sunduğu imkânlarla her yıl daha da gelişen bu küçük dağ kasabası, her yıl yeni pistlerde kayak yapmak isteyen pek çok Türk’ü ağırlıyor. Uzun yıllardır Balkan Yarımadası’nın gözdesi olan Bansko Kayak Merkezi, tüm zorluk seviyelerdeki pistleri, çeşitlenen ve kalitesi artan hizmet kalitesi, artan konaklama seçenekleri ve korumaya başardığı tarihi kimliği ile Avrupa’dan gelen kış sporları meraklıların da tercihlerinde üst sıralara yükselmeye başladı.

DAĞIN ARMAĞANI

Bulgaristan’ın güneybatısında yükselen Pirin Dağı, içinde pek çok güzelliğin bulunduğu bir doğa harikası. Şelaleler, mağaralar, göller ve tarihin durduğu küçük köyler arasında en çok öne çıkan değer ise Bansko şehri ve biraz uzağında, dağın en yüksek noktalarından birine kurulan Bansko Kayak Merkezi.   

Aynı UNESCO tarafından Doğa Koruma Listesine alınan Pirin Dağı’nın kuzeyindeki hayvanlar ve bitki örtüsü gibi Bansko şehri de kendini en özgün haliyle korumaya başarmış. Küçük dağ kasabasının arka sokaklarına doğru ilerledikçe görülebilen eski tarihi evler kış mevsiminde adeta zamanda yolculuk yapılmasını sağlıyor. Ancak Bansko artık popüler bir kış tatil merkezi ve şehrin merkezi her şeyiyle bunu kanıtlamaya yetiyor. Burada sıralanan cezbedici kokuların yayıldığı kafeler, dünya mutfaklarından çeşit çeşit lezzetler sunan restoranlar, neşeli seslerin yükseldiği eğlence yerleri ve şansını denemek isteyenler için hazır bekleyen casinoların tamamı şehre tatil yapmak için gelenlere hitap ediyor. Bu küçük dağ şehrinin her yanı otellerle dolu. Bazılar modern yapıda büyük tesisler şeklinde inşa edilmiş, bazıları ise hem dağın özelliklerine uygun hem de geleneksel Bulgar mimarisini yansıtması amaçlanarak düzenlenmiş. Her ne şekilde olurlarsa olsunlar tümünün tek bir amacı var; Bansko’ya gelen kış tatili meraklılarını mutlu etmek. Bölgeye yapılan yatırımlar sadece tarihi kasabaya değer katmadı, aynı zamanda kış sporları için de mükemmel bir altyapı kazanmasını sağladı.

Bulgaristan’ın en büyük iki şehri olan başkent Sofya ve Plovdiv’e yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta olması kış merkezine büyük bir avantaj sağlıyor. Şehir konumunun bu özelliği ise doğaseverlerin her daim Bansko’yı akıllarında tutmalarını sağlıyor. Sadece kış aylarında değil, yaz mevsiminde de Pirin dağında pek çok etkinlik yapılabiliyor. Ancak kış aylarında kayak veya snowboard yapmaktan zaman bulanların katılabileceği yürüyüş, kaya tırmanışı veya fotoğraf turu gibi etkinliklerin pek çoğu için hem izin alınması isteniyor hem de tecrübeli bir kılavuz eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Elbette kar yürüyüş ayakkabılarını da unutmamak gerekiyor. Zira bölgede karın yüksekliği bazı dönemlerde iki metreye kadar ulaşabiliyor.  

TÜM KIŞ SPORLARI

Bol kar, bir kış sporları merkezinin ihtiyacı olan en önemli şey. Pirin Dağı’nın coğrafi konumu ve fiziksel özellikleri ise bunu her kış mevsiminde en iyi şekilde sağlıyor. Yağan kar miktarı ve kalitesi ile bulunduğu yerdeki dağın konumu kış sporlarını sevenler için Bansko’yu mükemmel bir spor alanına çeviriyor.

Her seviyedeki kayak severin kullanabileceği zorlukta pistin bulunduğu kış sporları merkezinde kayak severler için her şey düşünülmüş. Örneğin, en uzunu 16 kilometre olan en yükseği 2600 metreden başlayan ve toplam uzunlukları 75 kilometreye kadar ulaşan merkezin çevresindeki pistlerin tamamına günün her saatinde ulaşılabiliyor. Yolculuğun başladığı eski şehrin merkezinden yüksek noktalara ulaşabilmek için Gondola ismi verilen teleferik hattını kullanmak gerekiyor. Teleferik iki duraklı. Kayma planına uygun şekilde en uygun ara durakta inilebiliyor. Tabii sadece nefeslenmek isteyenler de bu yolu kullanmalı. Pistlerin merkezi noktalarında bulunan restoranlarda kasabaya inmeden yemek yenebiliyor, kafelerde ise bir yandan sıcak bir içecek yudumlanırken bir yandan da gözkamaştırıcı manzaranın tadı çıkarılabiliyor. Bulgaristan’ın genelinde olduğu gibi bu dağ kasabası ve kayak merkezi tatilcilerin ekonomisini zorlayacak fiyatlarla hizmet vermiyor.

Bansko’da kayak yapmak isteyenler ana hattın uzağındaki diğer pistlere gitmek isteyediğinde, sayısı 14’ü bulan telesiyeji ve 10 tane teleski hattını kullanabiliyor. Bu hattın dışında kayak merkezini ve eski şehri birbirini bağlayan yedi kilometrelik bir kara yolu da bulunuyor ve güzergâh boyunca tüm pistlere ulaşılabiliyor.   

Zorluk seviyelerine göre işaretlenen Bansko kayak pistlerinin en çok bilineni, adını kayak sporunun en tanınan isimlerinden olan İtalyan kayakçı Alberto Tomba’dan alan Tomba pisti... Üzerinde pek çok spor müsabakası yapılan siyah renkli pist, sadece en usta kayakçının kullanabildiği eğimde ve genişlikte özellikleriyle pek çok kayakçı için şehrin en cezbedici özelliği olduğunu söylemek pek yanlış sayılmaz.  Bansko, Alp disiplini için bölgenin en iyi pist olma özelliğini taşıyor. Zira, dağın Kuzey yüzünde kalan pistler rüzgârlardan çok fazla etkilenmiyor. Kolay yapışmayan toz kar da avantajların içine eklendiğinde bölge kış sporları için ideal bir yapıya kavuşuyor.

Kayak merkezinin bir diğer avantajı da bölgede yağan karın Aralık’tan Mayıs ayının ortalarına kadar toprak üstünde kalabilmesi. Bu özelliği ile kasaba, Bulgaristan’da en uzun süreli kış tatili imkânı veren yer konumunda bulunuyor. Tabii bölgede kar yağışı olmama ihtimali de düşünülmüş. Yapay kar makinaları her zaman hazırda bekliyor. Bansko’da gece kayak yapmak isteyenler için aydınlatmaya sahip pist, snowboard kullanmak isteyenlere özel alanlar ve çocuklar için de yerler hazırlanmış. Elbette kar üzerinde ayakta durmaktan fazlasını yapmak isteyenler için kişisel veya grup halinde eğitim alma imkânları da bulunuyor. Şehirde ve kayak merkezinde spor ekipmanı kiralama ve sağlık hizmeti gibi kış tatil merkezlerinin mecburi ihtiyaçları da rahatlıkla karşılanabiliyor.

BİTMEYEN GECELER

Bansko’nun eski sokaklarında kış güneşi batınca yeni bir hayat başlar. Ancak gün içinde kayak yapanlar yorgunluklarını atmak için önce hangi seçeneği değerlendirmeleri gerektiğine karar vermeleri gerekiyor. Pistlerde yükselen sporcu ruhu kendini eğlence ve neşeye bıraktığında mehanalar dolmaya başlar. Bulgaristan’a özgü bir tür taverna olan bu mekânlarda zengin geleneksel yemek menüsünün tadına bakılabilir ve yerel müzikler eşliğinde uyku saati gecenin geç saatlerine kadar ertelenebilir. Tabii şehirde günümüz dünyasına daha uygun eğlence yerleri ve restoranlar da bulunuyor. 

Bansko’da akşam saatlerini konakladıkları yerde geçirmek isteyenler de unutulmamış. Bulgaristan’ın zengin yeraltı su kaynakları şehri kış sporlarında iddialı bir lokasyon yaptığı gibi sağlık turizminde de güzel seçenekler sunmasını sağlıyor. Neredeyse her konaklama tesisinde bulunan SPA ve wellness tesisleri, pistlerin üzerinde yoğun geçen bir günden sonra misafirlerin rahatlamasında yardımcı oluyor.

Eski şehrin büyüsünden uyanıp farklı etkinlikler arayanlar veya kayak yapmak dışında aktiviteleri denemek isteyenler için Bansko farklı seçenekler de sunuyor. Örneğin aksiyonu sevenler “para-alpine skiing” ismi verilen ve tandem paraşüt eşliğinde kayak yapılabilen aktiviteyi deneyebilir. Daha da yükseklere çıkmak isteyenler ise helikopterle zirvelerin üstüne çıktıktan sonra atlayış yaparak serbest kayak inişi yapabilir. Kış turizmi merkezinin çevresinde daha sakin etkinliklere katılmak isteyenler için sunulan bazı seçenekler arasında kar motoru ile gezinti, yürüyüş veya fotoğraf turları da bulunuyor.

Spor, eğlence, tarih, kültür, gastronomi, doğa, hareket… Bansko’da deneyimlenebilecek onlarca farklı seçenek bulunuyor. 

Rezervasyon


Bansko Kayak  | Bansko Turları |  Bulgaristan Vizesi  |  Hakkımızda  |  İletişim

 

© 2015 banskokayak.com! Terms of Use and Privacy Policy.